asya kaplan sivrisinegi

Asya kaplan sivrisineğine dikkat

Koronavirüsle mücadele devam ettikçe mevsimsel hastalıklar ortaya çıkmaya devam ediyor.

Artan hava sıcaklıkları ile sinek popülasyonları da bir artış yaşıyor. Ancak İstanbul’daki sivrisinek ısırıklarının görüntüleri vatandaşları endişelendirdi.

Bir Asya kaplanı sivrisinek, ısırıkları sonucu yaralara neden olabilecek bir sinek türüdür.

Güneydoğu Asya’da ortaya çıkan ve birçok hastalığı taşıyabilen Asya Kaplan sivrisineği, en yaygın türlerden biri olarak kabul edilir. Sivrisineğin kanını emdikten sonra aşırı alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir.

Peki, Asya Kaplan Sivrisineği nedir ve nasıl ayırt edilir? Isırığının bir sonucu olarak ne yapılmalı? Burada bilmeniz gereken tek şey bu…

ASYA KAPLAN SİVRİSİNEK NEDİR?

Asya kaplanı sivrisinek veya Aedes albopictus, Güneydoğu Asya’ya özgü, gövdesi ve bacaklarında bulunan beyaz renkli çizgilerle diğer türlerden ayırt edilebilen bir kan emici sivrisinek türüdür. Bu tür sivrisinekler, köpekler ve kuşlar, özellikle insanlardan beslenebilir.

Özellikle son yıllarda, kıtalararası gümrük mallarının ve ulaşım fırsatlarının gelişmesinin bir sonucu olarak, Asya Kaplan sivrisineği sadece Güneydoğu Asya ile sınırlı değil, aynı zamanda diğer Batı ülkelerine, özellikle Avrupa’ya da yayılmıştır.

Beykoz, Sarıyer, İstanbul, Zeytinburnu ve Arnavutköy’de Asya kaplanı sivrisinek vakaları açıklandı.

Asya Kaplan sivrisineğinin sağlık için tehlikeli olmasının en büyük nedeni, bazı ciddi viral enfeksiyonların bu sivrisineğin ısırmasıyla insanlara bulaşmasıdır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir